درباره قوانین و مقررات ناظر بر وکالت بدانید

بسیاری از داوطلبان کنکوری از مقطع دبیرستان در رویای شغل های کلیدی و مهمی همچون وکالت تمام تلاششان را برای قبولی در رشته حقوق و گذراندن چهارسال دوره کارشناسی می نمایند، ولیکن همه آنها می دانند که تا رسیدن به یک پروانه وکالت و تاسیس دفتر وکالت راه طولانی در پیش دارند که یکی از این موانع پیش رو که باید برداشته شود گذراندن آزمون وکالت و قبولی در آن برای اخذ پروانه کارآموزی وکالت می باشد، قوانین و مقررات ناظر بر وکالت موادی است که باید داوطلبان قبل از پا گذاشتن به این راه پر پیچ و خم بدانند و با دید باز به این شغل فکر کنند، این مقاله به این قوانین اختصاص یافته است.

از مجموعه قوانین و مقررات ناظر بر وکالت جهت صدور پروانه وکالت و اخذ شرایطی که پایان راهش به شغل وکالت ختم می شود می توان به دو ساختار عمومی و اختصاصی قانونی اشاره کرد، ساختار اول در رابطه با قوانین عمومی، همان قوانینی است که در قانون مدنی عنوان شده است.

 

شرایط عمومی قوانین و مقررات ناظر بر وکالت عبارتند از:

  • اعتقاد و التزام به دین اسلام به شکل عملی و احکام و مبانی آن
  • تعهد به قوانین ولایت فقیه و قانون اساسی، همچنین تعهد و اعتقاد به جمهوری اسلامی ایران
  • عدم پیشینه کیفری
  • عدم عضویت در گروهک های ملحد، فرقه ضاله و معاند با قوانین اسلام و نیز گروهکهایی که با تفاهم نامه ها و مرامنامه های نفی ادیان الهی تشکیل شده اند.
  • عدم وابستگی به رژیم های پیشین
  • عضویت نداشتن در گروهک های مخالف قانون و معاند
  • عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی

ولی احراز شرایط وکالت منوط بر قوانین عمومی نیست و به شکل اختصاصی نیز شرایطی هست که می بایست کسب شود.

 

از جمله شرایط اختصاصی در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت عبارتند از

داشتن مدرک تحصیلی لیسانس و کارشناسی در یکی از رشته های حقوق و یا فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا گذراندن دروس حوزوی به صورت معادل که بایت مورد تائید مراجع ذیصلاح از جمله وزارت علوم تحقیقات و فناوری از شروط اصلی و اختصاصی در شرکت در آزمون وکالت بوده و جزء اصلی در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت که بایست احراز شده باشد، به این معنی که شخصی با درجه کارشناسی از رشته های دیگر حتی اگر کارشناسی ارشد و دکتری حقوق را داشته باشد نمی تواند در این آزمون شرکت کند.

  • سن متقاضی

از جمله دیگر شروط در جهت اخذ پروانه کسب وکالت این  است که با توجه به نیاز شرایط سنی برای داوطلبان در تهران ۴۰ سال تمام اتخاذ شده و در سایر شهر ها و حوزه ها این قانون تا سن ۵۰ سالگی در نظر گرفته شده است.

آزمون وکالت هر سال یکبار و به شکل همزمان تحت نظارت کانون وکلای دادگستری برگزار می شود و داوطلبان پس از قبولی می توانند پروانه کارآموزی دریافت کنند.

سیر تا پیاز قوانین و مقررات ناظر بر وکالت را بدانید-اریکه ایرانیان دادبان

  • گذراندن دوره کارآموزی

گذراندن دوره کارآموزی از دیگر قوانین و مقررات ناظر بر وکالت است که شخص پذیرفته شده باید موافقت یک وکیل را در جهت سرپرستی و هدایت او در دوره مربوطه که به مدت ۱۸ ماه خواهد بود را جلب نموده و در انتها برای دریافت استعلامات از شرایط عمومی در رشته مربوطه اقدام نماید.

 

  • خان آخر در شغل وکالت

در نهایت بر اساس قوانین و مقررات ناظر بر وکالت پس از گذراندن شرایط فوق یک آزمون اختصاصی به نام اختبار از وی به عمل آمده و فرد متقاضی بایست حداقل معدل نمره ۱۰ از مجموع بیست را از هر درس گرفته باشد و به این شکل با سوگند نهایی در یک مراسم ویژه به لباس وکیل دادگستری بدل می شود.

 

نتیجه گیری:

تمامی کسانی که در رشته ها و شغل هایی همچون حقوق، پزشکی، دندانپزشکی، برخی از رشته های مهندسی و غیره علاقه ای داشته و می خواهند آینده شغلی شان را با این شئونات بسازند باید بدانند راه کوتاه نیست، گرچه غیرممکن و سخت هم نیست ولی این راه کوتاه و یک میانبر نیست و باید جور هندستان کشند تا ببینند طاووس آرزوهایشان را.

آنچه در این بین از اهمیت ویژه برخوردار است عزم راسخ شماست برای کسب رتبه ای که شایسته آن هستید و می توانید آینده روشنی را در آن احساس کنید، این تصمیم و عزم شماست که راهتان را به نقاط روشن در پیش رو هموار می کند.

وکیل آنلاین چت رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *