سیر تا پیاز قوانین و مقررات ناظر بر وکالت را بدانید۱ min read

laws-governing-attorney-arikehdadban

درباره قوانین و مقررات ناظر بر وکالت بدانید

بسیاری از داوطلبان کنکوری از مقطع دبیرستان در رویای شغل های کلیدی و مهمی همچون وکالت تمام تلاششان را برای قبولی در رشته حقوق و گذراندن چهارسال دوره کارشناسی می نمایند، ولیکن همه آنها می دانند که تا رسیدن به یک پروانه وکالت و تاسیس دفتر وکالت راه طولانی در پیش دارند که یکی از این موانع پیش رو که باید برداشته شود گذراندن آزمون وکالت و قبولی در آن برای اخذ پروانه کارآموزی وکالت می باشد، قوانین و مقررات ناظر بر وکالت موادی است که باید داوطلبان قبل از پا گذاشتن به این راه پر پیچ و خم بدانند و با دید باز به این شغل فکر کنند، این مقاله به این قوانین اختصاص یافته است.

از مجموعه قوانین و مقررات ناظر بر وکالت جهت صدور پروانه وکالت و اخذ شرایطی که پایان راهش به شغل وکالت ختم می شود می توان به دو ساختار عمومی و اختصاصی قانونی اشاره کرد، ساختار اول در رابطه با قوانین عمومی، همان قوانینی است که در قانون مدنی عنوان شده است.

 

شرایط عمومی قوانین و مقررات ناظر بر وکالت عبارتند از:

  • اعتقاد و التزام به دین اسلام به شکل عملی و احکام و مبانی آن
  • تعهد به قوانین ولایت فقیه و قانون اساسی، همچنین تعهد و اعتقاد به جمهوری اسلامی ایران
  • عدم پیشینه کیفری
  • عدم عضویت در گروهک های ملحد، فرقه ضاله و معاند با قوانین اسلام و نیز گروهکهایی که با تفاهم نامه ها و مرامنامه های نفی ادیان الهی تشکیل شده اند.
  • عدم وابستگی به رژیم های پیشین
  • عضویت نداشتن در گروهک های مخالف قانون و معاند
  • عدم اعتیاد به مواد مخدر و مشروبات الکلی
  کار وکیل در دادگاه چیست ؟

ولی احراز شرایط وکالت منوط بر قوانین عمومی نیست و به شکل اختصاصی نیز شرایطی هست که می بایست کسب شود.

 

از جمله شرایط اختصاصی در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت عبارتند از

داشتن مدرک تحصیلی لیسانس و کارشناسی در یکی از رشته های حقوق و یا فقه و مبانی حقوق اسلامی و یا گذراندن دروس حوزوی به صورت معادل که بایت مورد تائید مراجع ذیصلاح از جمله وزارت علوم تحقیقات و فناوری از شروط اصلی و اختصاصی در شرکت در آزمون وکالت بوده و جزء اصلی در قوانین و مقررات ناظر بر وکالت که بایست احراز شده باشد، به این معنی که شخصی با درجه کارشناسی از رشته های دیگر حتی اگر کارشناسی ارشد و دکتری حقوق را داشته باشد نمی تواند در این آزمون شرکت کند.

  • سن متقاضی

از جمله دیگر شروط در جهت اخذ پروانه کسب وکالت این  است که با توجه به نیاز شرایط سنی برای داوطلبان در تهران ۴۰ سال تمام اتخاذ شده و در سایر شهر ها و حوزه ها این قانون تا سن ۵۰ سالگی در نظر گرفته شده است.

آزمون وکالت هر سال یکبار و به شکل همزمان تحت نظارت کانون وکلای دادگستری برگزار می شود و داوطلبان پس از قبولی می توانند پروانه کارآموزی دریافت کنند.

سیر تا پیاز قوانین و مقررات ناظر بر وکالت را بدانید-اریکه ایرانیان دادبان

  • گذراندن دوره کارآموزی

گذراندن دوره کارآموزی از دیگر قوانین و مقررات ناظر بر وکالت است که شخص پذیرفته شده باید موافقت یک وکیل را در جهت سرپرستی و هدایت او در دوره مربوطه که به مدت ۱۸ ماه خواهد بود را جلب نموده و در انتها برای دریافت استعلامات از شرایط عمومی در رشته مربوطه اقدام نماید.

  انواع وکالت چیست نکاتی که در هنگام قرار داد وکالت باید توجه کنید

 

  • خان آخر در شغل وکالت

در نهایت بر اساس قوانین و مقررات ناظر بر وکالت پس از گذراندن شرایط فوق یک آزمون اختصاصی به نام اختبار از وی به عمل آمده و فرد متقاضی بایست حداقل معدل نمره ۱۰ از مجموع بیست را از هر درس گرفته باشد و به این شکل با سوگند نهایی در یک مراسم ویژه به لباس وکیل دادگستری بدل می شود.

 

نتیجه گیری:

تمامی کسانی که در رشته ها و شغل هایی همچون حقوق، پزشکی، دندانپزشکی، برخی از رشته های مهندسی و غیره علاقه ای داشته و می خواهند آینده شغلی شان را با این شئونات بسازند باید بدانند راه کوتاه نیست، گرچه غیرممکن و سخت هم نیست ولی این راه کوتاه و یک میانبر نیست و باید جور هندستان کشند تا ببینند طاووس آرزوهایشان را.

آنچه در این بین از اهمیت ویژه برخوردار است عزم راسخ شماست برای کسب رتبه ای که شایسته آن هستید و می توانید آینده روشنی را در آن احساس کنید، این تصمیم و عزم شماست که راهتان را به نقاط روشن در پیش رو هموار می کند.