وکیل حقوقی چک را در این مقاله از اریکه دادبان بررسی میکنیم. در مقاله قبلی شرایط وکیل یار حقوق جزا را بررسی کردیم که میتوانید مطالعه کنید:)

بسیار مهم است که از بهترین وکیل چک پایه یک دادگستری بسیار خبره و با تجربه برای پیگیری چک و مطالبه وجه استفاده شود. دقت داشته باشید که بهترین وکیل دعاوی چک وکیل است که با دانش و شناختی که از قوانین چک و رویه قضایی دادگاه ها دارد می تواند به خوبی از موکل خود دفاع نماید.

وکیل حقوقی چک کمک می کند تا فکری به حال چک برگشتی خود نمایید. او در پیگیری پرونده های شما از بهترین قوانین استفاده می کند. همینطور می توانید به کمک وکیل شرایط را بسنجید. امروزه اکثر دعاوی های مربوط به چک در زمینه مطالبه وجه چک و استرداد لاشه چک و ابطال اقدام می کنند. باید توجه داشت که چک دارای دو وجه حقوقی و کیفری است. هر یک نیز وکیل مخصوص به خود را نیاز دارد.

بهترین وکیل حقوقی چک در تهران چگونه به شما کمک میکند؟

حتما واژه ابطال چک به گوشتان رسیده است. چنانچه چک صادر شده مورد سرقت قرار بگیرد و یا جعل شود و یا مفقود شود، هر یک از افراد ذینفع چک یعنی صادرکننده چک و یا دارنده چک می توانند دادخواست ابطال چک را از سوی دفاتر خدمات قضایی داشته باشد.

وکیل حقوقی چک

این درخواست باید به درستی تنظیم شود. در واقع شرایط به این صورت است که وقت رسیدگی تعیین شده و جلسه تشکیل می شود. سپس اجرا سرقت و یا مفقودی و یا جعل بررسی شده و دستور به ابطال چک داده می شود. اقدامات یک وکیل چک بسیار پر اهمیت است و نیاز است که شرایط آن ارزیابی شود.

وظایف وکیل خوب برای چک برگشتی چیست؟

وکیل چک برگشتی و یا هر وکیلی که در زمینه چک فعالیت می کند می بایست بر اساس اطلاعات حقوقی کافی و همینطور تجارب زیادی که دارد مشاوره خوبی در روند پرونده های شما خواهد داد.

از آنجایی که چک برگشتی هم می تواند کیفری و هم حقوقی باشد، در صورتی که چک کیفری انتخاب شود دارنده چک می بایست نسبت به مفاد تعقیب پیگیری و تنظیم شکوائیه ر داشته باشد.

کسب دانش در زمینه چک برای افراد بسیار زمان بر است این موضوع سبب می شود که جلسات دادرسی طولانی شود بنابراین وکیل چک در این زمینه می تواند روند اطاله دادرسی را کاهش دهد.

گاهی نیز ممکن است که در متن چک و ظهر نویس چک یک سری اطلاعات غلط و نادرست وارد شده باشد. علت ورود این داده ها نیز فریب دادن دارنده چک است. در این مواقع به طور کلی یک وکیل چک برگشتی باید بتواند علاوه بر اینکه وجه چک را مطالبه کند در خصوص عناوینی مثل کلاهبرداری و سرقت و یا جعل سند از موکل خود دفاع نماید.

چطور پرونده خود را به بهترین وکیل چک برگشتی بسپاریم؟

یک وکیل چک ضمن اینکه باید تسلط کافی روی متن چک ها و همه کلماتی که در چک درج شده است داشته باشد، می بایست توانایی و آگاهی بالایی از قوانین چک برگشتی نیز به موکل خود اراه دهد.

به همیت دلیل بهترین وکیل برای شما شخصی است که در مطالبه وجه چک برگشتی مهارت و تجربه و تخصص بالایی دارد. هر شخصی برای در امان ماندن از مشکلات بسیار که ممکن است با عدم آگاهی در رابطه با صدور چک بلامحل صورت بگیرد می بایست با وکیل مشورت کند. این رویکرد سبب می شود تا از مشکلات بیشتر جلوگیری شود.

تفاوت چک حقوقی و چک کیفری

چک کیفری با رجوع به دادسرا و تنظیم شکایت کیفری قابل پیگیری است. به این ترتیب می توان وجه چک و خسارت را از طریقی مطالبه کرد. در چک های کیفری صادرکننده چک بلامحل متهم محسوب می شود و اگر نتواند وثیقه ای ارائه دهد زندانی می شود. علاوه بر این موضوع او جرم صدور چک بلامحل نیز تا دو سال محکومیت به حبس دارد.

در خصوص چک حقوقی شرایط فرق می کند. در واقع چک حقوقی مزایای چک کیفری را ندارد. دارنده ان باید به دادگاه حقوقی مراجعه داشته باشد و دادخواست بدهد. همینطور نیاز است که وجه چک و خسارت آن را درخواست نماید.

صادرکننده چک حقوقی به حبس محکوم نمی شود. در نهایت مطالبه وجه چک کیفری ساده‌تر و سریع تر از چک حقوقی است چون وصول چک حقوقی نیاز به ایین دادرسی پیچیده ای دارد و در این زمینه می بایست از بهترین وکیل کمک گرفته شود.

کدام چک بلامحل محسوب می شود؟

 • ۱- اگر در تاریخ صدور چک، موجود ان کافی نباشد.
 • ۲- اگر صادرکننده چک پس از صدور آن همه یا بخشی از وجه را از حساب خود خارج کرده باشد.
 • ۳- اگر صادرکننده بدون علت قانونی دستور عدم پرداخت را صادر کند و از بانک درخواست نماید که وجه را نپردازد.
 • ۴- اگر چک اشتباه صادر شده باشد یعنی امضا صحیح نداشته باشد و یا قلم خوردگی داشته باشد.
 • ۵- اگر فرد با اطلاع از بسته بودن حساب چک را صادر نماید.

ویژگی های بهترین وکیل چک چیست؟

به طور کلی دعاوی چک از حساسیت بالایی برخوردار هستند. اگر به درستی عمل نشود امکان ایجاد خسارت های مالی بزرگی وجود دارد. در همین زمینه بسیار مهم است که از یک وکیل پایه یک دادگستری بسیار خبره و با تجربه برای پیگیری چک و مطالبه وجه استفاده شود.

دقت داشته باشید که بهترین وکیل دعاوی چک وکیل است که با دانش و شناختی که از قوانین چک و رویه قضایی دادگاه ها دارد می تواند به خوبی از موکل خود دفاع نماید. وکیل باید تسلط کافی به قوانین مدنی و تجاری داشته باشد. این قوانین به او کمک می کند تا تصمیمات بهتری بگیرد.

هزینه وکیل چک برگشتی نیز بر اساس پرونده و مبلغ چک متفاوت است. به طور کلی هزینه یک وکیل بر اساس سابقه کاری و میزان تخصص و مهارت او سنجیده می شود.

همینطور ممکن است که مبلغ چک نیز روی هزینه نهایی تاثیر گذاشته و سبب بیشتر شدن آن شود. اگر از وکیل متخصص استفاده کنید نتیجه بهتری خواهید گرفت. اینطور که مشخص است وکیل چک برگشتی می تواند نوع چک را بسنجد و بهترین گزینه را انتخاب نماید.

خدمات وکیل چک در یک نگاه

 • ۱- طرح دعاوی مربوطه می بایست از طریق تنظیم دادخواست یا شکوائیه با توجه به نوع دعوی مشخص شود و پیگیری آن صورت بگیرد.
 • ۲- وکیل باید تسلط کامل به قوانین و مقررات مربوطه داشته باشد تا بتواند جزئیات پرونده را بسنجد.
 • ۳- حضور او در جلسات دادگاه و ارائه اسناد و مدارک و دفاع از موکل در برابر اتهامات وارده از موضوعات بسیار مهم محسوب می شود.
 • ۴- اقدامات لازم برای مطالبه وجه چک در مواقع لزوم می بایست رعایت شود. طرح شکایت یا دادخواست و همینطور مراجعه به دایره اجرای ثبت از موارد پر اهمیت است.
 • ۵- داشتن سرعت و دقت عمل در توجه به جزئیات چک و رعایت نکات قانونی از دیگر موارد مهم است.

وکیل باید بتواند از قوانین جدید برای پیگیری چک استفاده کند در غیر این صورت نمی توان امیدوار بود که روند پرونده به خوبی طی می شود. به طور کلی امور تجاری و مالی در این زمینه بسیار پر اهمیت است و شرایط آن باید سنجیده شود. وکیل باید بتواند نوع چک و شرایط چک را بررسی کند.

وکیل چک برگشتی تهران

برای مطالبه وجه چک برگشتی نیاز به دادخواست حقوقی است. مگر اینکه بخواهیم به عنوان چک بلامحل اقدام کنیم. در این صورت نیاز است که به دادگاه های کیفری مراجعه داشته باشیم.

در واقع به جای دادخواست می بایست شکواییه به ثبت برسد. تا در موعدی که دادگاه درج می کند وقت رسیدگی تعیین شود. در این صورت دعاوی چک برگشتی به طور کاملاً دقیق رسیدگی می شود.

وکیل چک برگشتی می بایست به ریز کلمات در چک دقت کنید. یعنی باید تسلط کامل به ریز کلمات داشته باشد. او باید به همه ایراداتی که ممکن است در چک وجود داشته باشد و موکل را در دعوا پیروز کند واقف باشد.

مثلاً اولین کاری که یک وکیل باید انجام دهد دیدن تاریخ چک است. تاریخ در چک به معنای سر رسید آن است و همه قوانین از جمله قانون تجارت در آن رعایت می شود. دقت شود که سرعت عمل و دقت وکیل بسیار مهم است و سبب می شود تا چک برگشتی به بهترین نحو اجرا شود.

گاهی با دقت زیاد در ظهرنویسی و رونویسی چک متوجه خواهیم شد که حقه ای در کار بوده است. در این صورت وکیل چک برگشتی می تواند ضمن پیگیری و مطالبه وجه چک، از عناوین دیگری تحت عنوان کلاهبرداری و جعل و استفاده از اسناد مجعول نیز استفاده نماید. مهارت و تجربه او در کال بسیار پر اهمیت است.

سه رکن اساسی برای چک

وکیل حقوقی چک
وکیل حقوقی چک چه ویژگیهایی دارد؟

شاید برخی از افراد هنوز اطلاعات کافی در خصوص سه رکن اصلی برای چک ندارند. به این ترتیب چه خوب است که جدول زیر را مطالعه کنید.

صادرکننده چک صادرکننده در واقع صاحب حساب محسوب می شود. ا. ورق چک را تکمیل کرده و امضا می کند.
دارنده چک دارنده چک فری است که چک برای او صادر شده است. چک می تواند در وجه شخص معینی صادر شود. همینطور کسی که چک از طریق پشت نویسی یا وراثت به او انتقال یافته است نیز دارنده چک محسوب می شود. طبق قانون تنها دارنده چک میتواند اقدام به شکایت کیفری از چک برگشتی نماید. لازم به ذکر است که صدور چک در وجه حامل ممنوع است و وجه تنها به کسی که چک به نام او صادر شده است پرداخت می شود.
محال علیه در اسناد تجاری با عبارت محل روبرو می شویم. محل به معنای پول است. چک بی محل به معنی چکی است که پولی در حساب مورد نظر وجود ندارد. محال علیه به معنی محلی است که پول در آنجا وجود دارد. محال علیه در خصوص چک صرفاً مربوط به بانک است. در سند تجاری چک صادرکننده چک به محال علیه دستور می دهد تا وجو نوشته شده در چک را به دارنده پرداخت نماید.

سوالات مهم وکیل حقوقی چک

توقیف اموال در چک برگشتی به چه معنا است؟

مرحله توقیف اموال در چک برگشتی یکی از مراحل مهم و اثر گذار است. در واقع در این مرحله وجود یک وکیل قطعاً می تواند اثر بخشی بیشتری داشته باشد. توقیف اموال مربوط به زمانی است که شخص باید وجه چک را پرداخت کند اما از انجام آن خودداری می کند.

در نتیجه دارنده چک یا وکیل او می تواند جهت توقیف اموال درخواست نماید. در کل هر مال منقول و غیر منقولی که پرداخت کننده وجه چک مالک آن باشد مثل خودرو باغ و خانه و سهام قابل توقیف است.

در صورتی که بخواهیم اموال را پس از صدور اجراییه توقیف کنیم چه باید کنیم؟

دو نکته برای این روند وجود دارد.

 • ۱- توقیف اموال پس از صدور اجراییه تنها در مورد صادرکننده اصلی چک امکانپذیر است. در واقع شامل سایر مسئولیت چک نمی شود. چون اجزاییه تنها برای همین شخص یعنی صادرکننده چک صادر شده است و برای سایر مسئولیت مثل ضامن و ظهرنویس امکان صدور آن وجود ندارد.
 • ۲- توقیف اموال تنها به میزان مبلغ اصلی چک صورت می گیرد و خسارت دیگری را شامل نمی شود.

برای اینکه نسبت به سایر مسئولین چک یا الباقی خسارت اقدام کنیم نیاز است که به دادگاه حقوقی مراجعه داشته باشیم و ثبت دادخواست نماییم. در این صورت شرایط به دقت ارزیابی می شود و مشکلی نخواهد بود.

چگونگی ثبت چک صیادی در سامانه

این روزها موضوع قانون جدید صدور چک بسیار دیده می شود و تغییرات اساسی وجود دارد. به طور کلی ثبت چک صیاد در سامانه در لیست قوانین جدید قرار گرفته است. قانون جدید نقل و انتقال چک تنها می بایست با ثبت آن در سامانه صیاد صورت بگیرد.

به این ترتیب دارنده چک با استفاده از شماره یکتای مندرج در چک میتواند وضعیت چک های برگشتی صادر کننده را استعلام نماید. استعلام چک صیادی به واسطه شماره ۷۰۱۷۰۱ صورت می گیرد. در این صورت وکیل نیز به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید پروسه ثبت چک را دنبال کنید.

نتیجه گیری

در سال های اخیر ثبت چک صیادی به شکل کاملاً اصولی صورت می گیرد. وکیل چک در این راستا می تواند بهترین شرایط را فراهم سازد. دقت کنید که ثبت چک صیاد می تواند در سامانه می تواند به بهترین نحو صورت بگیرد بدون اینکه هیچ مشکلی ایجاد شود.

در صورتی که چک برگشتی دارید و قصد دارید در این زمینه شرایطی را مدنظر قرار دهید پیشنهاد ما به شما این است  که از یک وکیل خبره کمک بگیرید. به این ترتیب مشکلی برای چک شما ایجاد نمی شود.

از سوی دیگر می توانید مشکلات مربوط به چک خود را برطرف سازید. استعلام چک برگشتی از مواردی است که شاید در ابتدا بسیار مشکلات به نظر برسد اما توسط یک وکیل خبره به بهترین نحو صورت می گیرد.

بهترین وکیل چک در تهران، وکیل خوب برای چک برگشتی، بهترین وکیل چک برگشتی

سلب مسئولیت مطالب حقوقی

مقالات مربوط به بخش حقوقی، برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. ادامه مطالعه

وکیل آنلاین چت رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *