وکیل حقوقی پزشکی ( lawyer legal medical ) را در این مقاله از اریکه دادبان بررسی میکنیم. در مقاله قبلی وکیل حقوقی بانک  را بررسی کردیم که پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه بفرمایید 🙂

وارد کردن صدمه به بیمار توسط پزشک به صورت عمدی، جرم بسیار بالایی دارد. گاهی پزشک و بیمار وارد درگیری لفظی می شوند و پزشک عمداً به شخص آسیب وارد می کند. در این راستا افرادی نیز شاهد این ماجرا هستند. از نظر وکیل جرایم پزشکی به طور کلی در این صورت پزشک متخلف شناخته می شود.

وکیل حقوقی پزشکی وکیلی است که تخصص کافی در خصوص مسائل حقوقی جرایم پزشکی داشته باشد.

به طور کلی وظیفه اصلی وکیل جرایم پزشکی این است که به مسائلی که در امور پزشکی بین معالج و بیمار رخ داده است رسیدگی نماید.

گاه جرم پزشک تنها مربوط به ضرر جسمی و مالی نمی شود. در این صورت وکیل جرایم پزشکی می تواند از حق بیمار دفاع نماید.

در جرایم پزشکی به طور کلی همه موارد مربوط به قصور پزشکی به شکل کامل تشریح و تفسیر می شود.

همه وکیلان پایه یک دادگستری می توانند به عنوان وکیل جرایم پزشکی معرفی شوند.

وکیل حقوقی پزشکی کیست

می دانیم که جرایم پزشکی طیف گسترده ای دارد و تشخیص نوع جرم و محرز بودن جرم بسیار مهم است.

از سوی دیگر نیاز است که وکیل مشکل مورد نظر را تشخیص دهد. به طور کلی جرایم پزشکی بر اساس نوع جرم سنجیده می شود و شرایط خاص خود را دارد.

وکیل برای جرایم پزشکی

وکیل پزشکی در خصوص جرایم پزشکی تعریف خاص خود را دارد.

در واقع منظور از جرایم پزشکی انجام در هر عمل یا ترم عملی است که از سوی پزشک صورت گرفته و در نهایت به جان و یا مال بیمار آسیب وارد می کند.

در این صورت گفته می شود که پزشک جرم انجام داده است.

حال این عمل می تواند سهوا یا عمدا صورت بگیرد.

طبق قانون جریان عمدی و شبه عمدی قوانین مربوط به جرم توسط وکیل ارزیابی و رسیدگی خواهد شد.

حیطه کاری پزشک معالج نیز اعلام شده است و قوانین خاصی برای آن وجود دارد.

تخطی از این قوانین قطعاً به معنی ارتکال جرم است. شخص پزشک می بایست به عنوان یک مجرم مجازات شده و شرایط قانونی برای وی دنبال شود.

ارتکاب هر جرمی یک سری پیامدهای مشخص دارد.

به طور کلی قانون اساسی و وکیل جرایم پزشکی مدعی رعایت و اجرای قانون است.

یعنی هر پزشکی که مرتکب جرم شده است، مجرم شناخته می شود و میزان جرم او از سوی قانون مشخص می شود.

دقت کنید که به طور کلی مجازات خاصی نیز برای آن ارزیابی می شود.

سوالات زیادی در خصوص وکیل جرایم پزشکی پرسیده می شود که قصد داریم در این مقاله به هر یک اشاره کنیم و شرایط را بسنجیم. بررسی ها اینطور مشخص کرده است که وکیل برای جرایم پزشکی می بایست یک سری شرایط را مدنظر قرار دهد.

نحوه رسیدگی وکیل پزشکی به پرونده

  • یکی از سوالاتی که بارها پرسیده می شود، اینکه یک وکیل حقوقی در زمینه جرایم پزشکی چطور اقدام می کند؟

در ابتدا بررسی می شود که جرم پزشک عمدی یا غیر عمدی است. این موضوع بر اساس ماده های قانون مشخص شده و برخورد با جرم نیز بر اساس قانون صورت می گیرد.

یعنی اگر پزشکی به صورت عمدی به بیمار آسیب برساند، قانون با او مانند هر مجرد دیگری برخورد می کند و پزشک بودن او کمکی به سبک شدن پرونده نخواهد کرد.

در واقع در این راستا فقط موضوع جرایم پزشکی نیست. مجرم فردی است که به شخصی آسیب وارد کند حال می خواهد یک پزشک با درجه علمی بالا باشد و یا یک کارگر ساده! طبق قانون با این شخص به عنوان مجرم عمدی برخورد می شود.

در این راستا وکیل جرایم پزشکی تمامی اطلاعات لازم را به مدعی اعلام می کند.

دقت کنید که وقتی صحبت از جرایم پزشکی است در واقع جرمی مطرح است که مربوط به قصور پزشکی باشد.

این موضوع اهمیت زیادی دارد و می بایست به طور دقیق بررسی شود.

از سوی دیگر قصور پزشکی نیز مربوط به انجام عمل یا عدم انجام عملی است که می تواند ناشی از بی احتیاطی یا عدم دانش پزشک باشد.

در این صورت پزشک می بایست بر اساس سازمان نظام پزشکی مجازات شود.

پس وقتی صحبت از جرایم پزشکی می شود یعنی اعمالی که پزشک به شکل غیر عمد مرتکب شده است.

قانون گذار با پیش بینی های لازم می تواند مجازات مشخصی را فراهم سازد.

قانون گذار از سوی سازمان نظام پزشکی وضعیت جرم و حد آن را مشخص می کند.

دقت کنید که مجازات های جرایم عمدی و غیر عمدی یکسان نیست و وکیل در این راستا کمک زیادی می تواند کند تا حق به حق دار برسد.

جرایم پزشکی شامل چه مواردی می شود؟

پیش از اینکه در مورد دایره وظایف وکیل جرایم پزشکی اطلاعات خود را افزایش دهید چه خوب است در مورد جرایم پزشکی نیز اطلاعات کافی داشته باشید و بدانید که در چه صورتی گفته می شود که پزشک خطا کرده و جرم رخ داده است.

  • ۱-قصور پزشکی: به طور کلی قصور پزشکی به معنی سهل انگاری کار پزشک است. گاه پزشک به دلیل سهل انگاری و یا اهمال غیر عمدی سبب ایجاد زیان جسمی و ضررهای مالی می شود.
  • ۲-عدم دانش کافی: گاه پزشک مهارت های کافی و دانش مناسب برای درمان را ندارد. او روند درمانی را به اشتباه دنبال می کند. همینطور نسخه نویسی اشتباه صورت می گیرد. این کار معمولاً به شکل عمد صورت نمی گیرد و به دلیل نداشتن دانش کافی از سوی پزشک رخ می دهد. یعنی او مهارت خود را در زمینه بیماری افزایش نداده است.
  • ۳-بی احتیاطی و بی مبالاتی: بی احتیاطی از دیگر جریان غیر عمد پزشکی محسوب می شود. این رویکرد سبب می شود که عوارض ناشی از درمان بر اثر بی احتیاطی رخ دهد و در نهایت پزشک به نسبت کاری که انجام داده است باید یک سری شرایط را مدنظر قرار دهد.
  • ۴-بی احتیاطی کادر درمان: گاه پزشک کار خود را به درستی انجام می دهد اما کادر درمان بر اساس بی احتیاطی سبب بروز یک سری مشکلات می شوند. دقت کنید که این موضوع نیاز به وکیل خبره دارد تا عمد بودن یا غیر عمد بودن آن مشخص شود. بررسی ها اینطور نشان می دهد که بی احتیاطی کادر درمان در نهایت سبب می شود که مشکلات پزشکی بیشتر و بیشتر شده و روی شرایط کار تاثیر می گذارد.
  • ۵-عدم پذیرش بیماری اورژانسی: این مورد نیز قطعاً در لیست جرم محرز قرار می گیرد. یعنی اگر عدم پذیرش برای بیمارانی که در معرض خطر جانی هستند صورت بگیرد در نهایت پزشک مجرم شناخته می شود. در این راستا کادر درمان نیز می بایست توضیحاتی ارائه نمایند.

جرایم عمدی پزشک از نظر وکیل

وارد کردن صدمه به بیمار توسط پزشک به صورت عمدی، جرم بسیار بالایی دارد.

گاهی دیده می شود که پزشک و بیمار وارد درگیری لفظی می شوند و پزشک عمداً به شخص آسیب وارد می کند.

در این راستا افرادی نیز شاهد این ماجرا هستند.

از نظر وکیل جرایم پزشکی به طور کلی در این صورت پزشک متخلف شناخته می شود و بیمار می تواند طرح شکایت خود را آماده سازد.

دقت کنید که به طور کلی پزشک در هر حالی می بایست حافظ جام مردم باشد.

از سوی دیگر افشای اسرار بیمار توسط پزشک نیز جرم است و بیمار می تواند از پزشک شکایت نماید در این صورت وکیل خبره جرایم پزشکی می تواند پرونده را به طور کاملاً دقیق و اصولی طی کند.

راز نگهداری از مهمترین اصول و قواعد اخلاقی پزشکی بوده و بخش مهمی از وظیفه او محسوب می شود.

اینطور که بررسی ها نشان می دهد این جرم بر اساس ماده ۶۴۸ قانون مجازات تا یک سال حبس مجازات را خواهد داشت و وکیل می تواند شرایط را به صورتی دنبال کند که بیمار از حقوق خود دفاع نماید.

در صورتی که بیمار در بیمارستان یا درمانگاهی مداوا شود که فاقد امکانات بیمارستانی است و دچار مشکل شود، جرم رخ داده است.

در واقع پزشک به خاطر سود بیشتر مالی و راحتی خود پزشک این تخلف را انجام داده است در این صورت نیز شخص می تواند از پزشک شکایت کند و از طریق وکیل پروسه کار را دنبال نماید.

آیا می توان برای سقط جنین از پزشک شکایت کرد؟

بله سقط جنین از جرایمی است که پزشک به شکل خودسرانه نمی تواند ان را دنبال کند. دقت کنید. شرایط سقط جنین به دستور قانون و به خاطر صلاحدید پزشکی موجود جداگانه ای است.

اما اگر سقط جنین به صورت غیر قانونی و یا غیر عمدی صورت بگیرد دارای مجازات است و قانون در این زمینه مجازات زیادی در نظر می گیرد. چون سقط جنین مصداق قتل نفس است. در این راستا وکیل پزشکی می تواند پرونده را به دقت ارزیابی کند.

صدور گواهی پزشکی خلاف واقع یعنی چه؟

متاسفانه در جامعه امروز صدور گواهی پزشکی غیر واقعی بارها و بارها مشاهده شده است و این موضوع دردسرهای زیادی به همراه دارد.

بررسی ها نشان می دهد که به طور کلی صدور گواهی های پزشکی جعلی و یا نوشتن اضافات در نسخه و همینطور ابراز اغراق در خصوص بیماری شخص نوعی تخلف محسوب می شود و شرایط شکایت از پزشک وجود دارد.

وکیل حقوقی پزشکی در این راستا می تواند پرونده را از نظر میزان جعل بودن بسنجد و واقعیت را مشخص سازد.

وظایف وکیل حقوقی جرایم پزشکی

وکیل حقوقی پزشکی کیست

از آنجایی که جرایم پزشکی بسیار گسترده هستند سعی کردیم در جدول زیر در مورد این جرایم صحبت کنیم تا مشخص شود که چطور می توانید از حق خود دفاع کنید.

تبلیغات دارویی و پزشکی به قصد سودجویی برخی از پزشکان تنها با هدف سودجویی اقدام به تبلیغ یک سری داروها می کنند. در واقع دارو های اعلام شده از سوی پزشک هیچ ارتباطی به روند درمان بیمار ندارد و نوعی کلاهبرداری محسوب می شود. داروهایی که استاندارد و مجوز بهداشت نداشته باشند و یا در لیست کالاهای قاچاق قرار بگیرند نیز بخشی از این جرم محسوب می شوند. در این صورت وکیل می تواند وارد پروسه دفاع از حقوق شاکی شود.
جعل عناوین مختلف پزشکی نکته مهم دیگری که در خصوص جرایم پزشکی بارها دیده شده است جعل عناوین پزشکی است. مثلاً پزشک به دروغ خود را فوق تخصص اعلام می کند. و یا رزومه خود را مربوط به دانشگاه های معتبر جعل می کند. این کار خلاف قانون است و توسط وکیل دارای مجازات خواهد بود.
عدم توجه به پیشگیری از ویروس عدم رعایت بهداشت مخصوصاً در دوره کرونا، در هر مطب یا کلینیک پزشکی جرم محسوب می شود و بیمار می تواند از پزشک شکایت کند. دقت کنید که این جرم گاه از نظر مالی برای پزشک دردسر ساز خواهد بود و شرایط خاصی را دنبال می کند.

جنایت در عمل جراحی و پیگیری توسط وکیل خبره

جنایت در عمل جراحی از بزرگترین و مهمترین جرم ها در قانون شناخته می شود.

در واقع در این راستا اگر ثابت شود که عمل به عمد با مشکل روبرو شده است قتل نفس بیمار صورت گرفته و این موضوع از سوی قانون بخشودنی نیست و گاه به قیمت باطل شدن پروانه طبابت شخص خواهد بود.

در هر صورت اگر عضوی از بدن شخص بریده شود پزشک مجرم است و وکیل می تواند این پرونده را به نفع بیمار دنبال نماید و هیچ مشکلی در این راستا وجود نخواهد داشت.

سوالات رایج در خصوص وکیل پزشکی

  • آیا رعایت نکردن تعرفه های مصوب سازمان نظام پزشکی از سوی پزشک جرم است؟

بله این موضوع نیز تا حدودی تخلف محسوب می شود. از سوی دیگر دریافت زیر میزی و یا دریافت حق ویزیت بیشتر از مقدار تعیین شده نیز تخلف است و وکیل می تواند طرح شکایت بیمار را دنبال کند و شرایط را بسنجد.

  • آیا نسخه های کددار تخلف محسوب می شوند؟

بله طبق ماده ۱۲ که در سال ۹۲ تصویب شد نوشتن نسخه های رمزگذاری شده توسط پزشک که فقط می تواند توسط او و سایر افراد داروخانه مشخص شود جرم است و پزشک حق انجام چنین کاری را ندارد.

  • آیا جایگزین کردن دارو جرم محسوب می شود؟

جایگزین کردن دارو با داروی اصلی به شکلی که با هدف منفعت همراه باشد قطعاً جرم است و شما از طریق وکیل پزشکی می توانید این جرم را به طور دقیق دنبال نمایید.

جمع بندی

بررسی های صورت گرفته مشخص کرده است که وکیل حقوقی جرایم پزشکی می تواند تمامی جزییات مربوط به جرم عمد و غیر عمد را دنبال کند در این صورت شاکی در سریع تری زمان ممکن می توان به حق خود برسد و هیچ مشکلی در این راستا وجود نخواهد داشت. برسی ها مشخص کرده اند که وکیل پزشکی باید به همه قوانین پزشکی چه عمدی و چه سهوی آگاه باشد و علم خود را افزایش دهد.

سلب مسئولیت مطالب حقوقی

مقالات مربوط به بخش حقوقی، برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. ادامه مطالعه

لینک های کوتاه مقاله:

وکیل آنلاین چت رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *