هزینه وکیل آنلاین ( Online lawyer fee ) را در این مقاله از اریکه دادبان بررسی میکنیم. در مقاله قبلی وکیل آنلاین مهریه را بررسی کردیم که پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه بفرمایید 🙂

هزینه وکیل آنلاین در دعاوی مهریه نیز به صورت توافقی در نظر گرفته می شود و معمولاً وکیل و موکل مبلغی را اعلام می کنند. دقت کنید که اگر قراردادی بین وکیل و موکل وجود نداشته باش معمولاً بر اساس تعرفه قانون وکالت رفتار می شود  و ۲ درصد از کل مبلغ مهریه به وکیل خواهد رسید.

هزینه وکیل آنلاین به نسبت وکیل حضوری چه تفاوتی دارد؟ برای گرفتن وکیل، یکی از موضوعات بسیار مهم، هزینه است! هزینه ها بر اساس موقعیت وکیل در نظر گرفته می شود اما فاکتورهایی مدنظر است که با هم بررسی می کنیم و همینطور تفاوت هزینه وکیل حضوری و آنلاین را نیز ارزیابی خواهیم کرد.

پارامترهای موثر بر هزینه وکیل به صورت آنلاین

هزینه وکیل چندین مرحله دارد که به هر حال قصد داریم، هر یک از مراحل را به دقت توضیح دهیم تا بدانید که هزینه ها به چه صورتی ارزیابی می شود.

مرحله اول از هزینه وکیل

اولین هزینه ای که برای وکیل در نظر گرفته می شود مطالعه پرونده شما و یا شنیدن صحبت های شما مبنی بر مشکلاتی است که دارید! حال برخی از وکلا این هزینه را رایگان در نظر می گیرند و به نوعی گفته می شود که موکل می تواند از خدمات وکیل آنلاین رایگان استفاده نماید.

اما گاه پرونده به قدری سنگین است که هزینه اولیه برای مطالعه آن ارزیابی می شود. به این ترتیب وکیل جزییات پرونده را مطالعه می کند تا با مشکل شما به صورت دقیق و قانونی آشنا شود.

دقت کنید که در این شرایط هنوز پرونده شما در لیست پرونده های وکیل در سیستم دادگستری به ثبت نرسیده است. به طور کلی هزینه مطالعه اولیه و یا مشاوره جهت آشنایی ارزان است و رقم بالایی را پوشش نمی دهد و البته در لیست تعرفه حق الوکاله نیز قرار نمی گیرد.

مشاوره هزینه وکیل بر اساس نوع مشکل متفاوت است. اگر قرار به اخذ وکیل آنلاین طلاق دارید باید بدانید که پروسه طلاق گاه بسیار پیچیده است و هزینه ها نیز به نسبت پیچیدگی کار بیشتر می شود.

دقت کنید که هزینه وکیل آنلاین بسته به تخصص و همینطور سطح سواد او نیز متفاوت خواهد بود مثلاً اگر بهترین وکیل با مدرک دکترا را انتخاب کرده باشید، هزینه شما بیشتر می شود اما قطعاً پروسه پرونده شما نیز سریعاً پیش خواهد رفت.

هزینه وکیل آنلاین

هزینه وکیل برای نوشتن لایحه

یکی از بخش های مهم در لیست هزینه وکیل قرار می گیرد مربوط به نوشتن لایحه است. نوشتن لایحه کار آسانی نیست و نیاز به تبحر و توانایی بالایی دارد مخصوصاً در امر طلاق، نوشتن لایحه باید با دقت بالایی صورت بگیرد.

به این ترتیب وکیل پرونده شما را مطالعه می کند و بررسی های لازم روی پرونده را انجام می دهد و در نهایت اقدام به نوشتن لایحه خواهد کرد. برای این بخش نیز مبلغی در نظر گرفته می شود که بسته به پیچیده بودن لایحه متغیر است.

دقت کنید که نوشتن لایحه بر اساس تخصص وکیل متفاوت خواهد بود پس این نکته را در نظر بگیرید که وکیلی که با هزینه بسیار کم اقدام به نوشتن لایحه می کند، شاید هنوز تسلط کافی به لایحه نویسی را نداشته باشد و این موضوع قطعاً مشکلساز خواهد بود.

هزینه وکیل برای مرحله بدوی و تجدید نظر

مراحل دادرسی به طور کلی به چند دسته تقسیم می شود که بخشی از آن شامل مرحله بدوی و تجدیدنظرخواهی و همینطور اجرای حکم است. مبرهن است که هزینه وکیل در این راستا متفاوت بوده و در هر مرحله متغیر است. در این راستا در ابتدا نیاز است که اختیارات وکیل از سوی موکل مشخص شود یعنی

 • مدرک تحصیلی وکیل
 • یکی از مهمترین عامل در هزینه وکیل، مربوط به مدرک تحصیلی او است دقت کنید که هزینه یک وکیل با مدرک کارشناسی به نسبت مدرک دکترا بسیار متفاوت است و باید به این نکته توجه داشته باشید.
 • سنوات خدمت وکیل
 • تجربه وکیل بر روی پرونده های مختلف و مشابه با پرونده شما کمک می کند تا بتوانید پرونده را سریعتر به نتیجه برسانید به این ترتیب بسیار مهم است که به تجربه کاری وکیل دقت کنید.

وکیل می بایست بداند که تا چه مرحله ای از پرونده را باید انجام دهد و پس از آن میزان حق الوکاله او مشخص می شود.

معمولاً در مرحله بدوی و تجدید نظر خواهی، مبلغی که به عنوان حق الوکاله در نظر گرفته می شود به شکل توافقی خواهد بود. اینطور که ارزیابی ها نشان می دهد طبق قانون وکالت معمولاً ۶۰ درصد از هزینه مربوط به مرحله بدوی بوده و ۴۰ درصد نیز نیز شامل کل مبلغ حق الوکاله خواهد بود.

هزینه وکیل آنلاین

فاکتورهای جدید مربوط به هزینه وکیل طلاق

در این بخش یک نمونه از هزینه مربوط به وکیل طلاق را برای شما توضیح می دهیم تا بتوانید با دید بازتری نسبت به وکیل آنلاین اقدام کنید:

 • تجربه کاری وکیل دقت کنید.
 • محل اشتغال وکیل
 • حقیقت این است که میزان حق الوکاله تهران و همینطور مراکز استاند معمولاً ۱۰ درصد بیشتر از شهرستان ها است بنابراین اینکه وکیل آنلاین خود را از کدام شهر انتخاب می کنید بسیار مهم است.
 • بررسی پرونده
 • باید بررسی شود که پرونده در چه مرحله ای از دادرسی قرار دارد و قطعاً مرحله بدوی نسبت به تجدیدنظر و یا مرحله فرجام خواهی فرق خواهد داشت و باید به این نکته دقت زیادی کنید. از یاد نبرید که به طور کلی میزان تعرفه وکیل آنلاین بسیار متغیر است.

آیا هزینه وکیل بر اساس تعرفه دولت است؟

خیر! بگذارید با شما رو راست باشیم، وکالت یک شغل آزاد است یعنی وابسته به دولت نیست و به طور کلی تعرفه ای که تعیین می شود بین وکیل و موکل به توافق می رسد.

دقت داشته باشید که در آیین نامه ها معمولاً تعرفه ای اعلام می شود که از سوی وکلای دادگستری قابل پیگیری است اما وکیلان به واسطه دشوار بودن پرونده می توانند هزینه ها را تغییر دهند.

مثلاً هزینه مشاوره می بایست پیش از طلاق توافقی در نظر گرفته شود چون گاه زمان زیادی برای مشاوره نیاز است و وکیل باید از جزییات موضوع اطلاعات کامل و کافی داشته باشد.

از سوی دیگر نیاز به ارزیابی هزینه دادرسی خواهد بود و این هزینه از سوی دادگاه مشخص می شود. هزینه های دیگری نیز وجود دارد که مربوط به وکیل نیست مثلاً هزینه ثبت طلاق در دفترخانه یکی از مواردی است که می بایست مدنظر قرار بگیرد.

هزینه وکیل در دعاوی مهریه نیز به صورت توافقی در نظر گرفته می شود و معمولاً وکیل و موکل مبلغی را اعلام می کنند. دقت کنید که اگر قراردادی بین وکیل و موکل وجود نداشته باش معمولاً بر اساس تعرفه قانون وکالت رفتار می شود  و دو درصد از کل مبلغ مهریه به وکیل خواهد رسید.

مهریه در لیست پرونده های مالی قرار می گیرد و به این ترتیب مبلغی که برای وکیل در نظر گرفته می شود بسیار متغیر خواهد بود.

هزینه دیگری مبنی بر هزینه وکیل برای مطالعه پرونده طلاق وجود دارد، در چنین حالتی دیگر پرونده موکل در جریان دادرسی قرار نمی گیرد یعنی وکیل پرونده را مطالعه کرده و بررسی های لازم را انجام می دهد و سعی می کند راهکارهای مورد نظر را به موکل خود ارائه دهد و سوالات مربوط به موکل را پاسخ ده.

به طور کلی برای مطالعه پرونده توسط وکیل نیاز است که تعرفه مشخصی در نظر گرفته شود اما این مبلغ چنان بالا نیست و می تواند شروع خوبی برای مشاوره و به جریان انداختن پرونده حقوقی باشد.

در صورتی که پرونده مورد نظر مالی باشد، حق الوکاله به صورت درصدی در نظر گرفته می شود. دقت کنید که حق الوکاله ها معمولاً از دو درصد آغاز شده و تا ۶ درصد پیش می رود که اگر پرونده بسیار حساس باشد قطعاً مشکلات بیشتری خواهد داشت و در نهایت هزینه به ۸ درصد نیز می رسد.

اگر وکیل به وظایف خود عمل نکند چه می شود؟

اولین نکته ای که باید بدانید این است که گرفتن وکیل برای هر پرونده ای به معنی تضمین پیروزی پرونده مورد نظر نیست! اما گاه وکیل از انجام قوانین خود سرپیچی می کند مثلاً شما اقدام به گرفتن وکیل آنلاین طلاق کرده اید و خدمات ۲۴ ساعته را انتخاب کرده اید اما وکیل در زمان درست خود حاضر نمی شود و به نوعی خدمات آنلاین به خوبی در اختیار شما قرار نمی گیرد.

برای اینکه از این مشکلات در امان باشید سعی کنید شرایطی فراهم سازید تا در صورت سرپیچی از قوانین، مبلغ شما بازگردد. به این ترتیب چه خوب است که توافق بین وکیل و موکل پیش از انجام کار صورت بگیرد تا مشکلات احتمالی به حداقل برسد.

تفاوت هزینه وکیل آنلاین و حضوری

فکر کنید قرار است برای مشاوره به وکیل حضوری در شهر دیگر مراجعه کنید، قطعاً نیاز است حداقل یک روز از کار خود مرخصی بگیرید و هزینه ایاب و ذهاب در نظر بگیرید تا به شهر مورد نظر برسید.

با فرض اینکه قبلاً نوبت گرفته باشید، احتمالاً باز هم باید منتظر بمانید تا نام شما صدا زده شود. زمانی که وارد دفتر وکیل می شوید، مدت زمان مشخصی در حدود ۳۰ دقیقه دارید و باید کل زندگی و مشکلات خود را در همین تایم اعلام کنید و در نهایت منتظر راهکار باشید.

فکر می کنید چقدر نتیجه می گیرید؟ قطعاً با یک بار مراجعه فقط وکیل می تواند به توضیحات شما گوش دهد و پرونده سازی مختصری برای شما داشته باشد و شرایط برای نوبت گیری های بعد می بایست در نظر گرفته شود و همه این موارد سبب می شود تا مجبور به رفت و آمد مجدد و هزینه های اضافی باشید.

وقتی از وکیل آنلاین استفاده می کنید هیچ یک از این هزینه ها را ندارید، تنها نیاز به یک تلفن همراه دارید و می توانید در منزل خود حضور داشته باشید و به سادگی سوالات خود را با وکیل در میان بگذارید.

به این ترتیب هرچه زمان نیاز باشد طبق برنامه ای که با وکیل در نظر گرفته اید در اختیار شما قرار می گیرد.

وکیل آنلاین رایگان در ابتدا مشاوره های لازم را با شما انجام می دهد تا متوجه مشکل شما شود. سپس بر اساس آنچه که خودتان صلاح میدانید هزینه وکیل ساعتی مشخص می شود.

البته که حق مشاوره وکیل سال ۹۹ به نسبت ۱۴۰۰ کمتر بوده اما هنوز هم تعرفه حق مشاوره وکیل به صورت آنلاین به نسبت حضوری شرایط بهتری دارد.

شما می توانید هزینه مشاوره حقوقی آنلاین را به صورت مرحله ای در نظر بگیرید تا به سادگی در هر مرحله پرداخت داشته باشید و به شما فشاری وارد نشود.

نکته مهم دیگر این است که معمولاً هزینه مشاوره حقوقی تلفنی به نسبت روش انلاین کمی ارزانتر است و البته که تماس می بایست از سمت موکل صورت بگیرد.

بر اساس بررسی های صورت گرفته حق مشاوره وکیل سال ۱۴۰۰ در خصوص پرونده های مالی با افزایش همراه بوده است و معمولاً پیچیدگی این پرونده ها بیشتر است.

یکی از سوالاتی که همیشه پرسیده می شود این که آیا وکیل انلاین مازندران قیمتی متفاوت به نسبت تهران و یا سایر کلانشهرها دارد؟ بله! معمولاً قیمت وکیل تهران و شهرهای بزرگ گرانتر است اما موقعیت مکانی تنها یکی از مواردی است که در خصوص هزینه وکیل در نظر گرفته می شود و بیشتر تخصص و همینطور تجربه او می توان روی هزینه ها تاثیر بگذارد.

نکات مهم در انتخاب وکیل آنلاین

 1. حتماً سعی کنید رزومه کاری وکیل را مطالعه کنید و ریسک نکنید.
 2. زمان حدودی به نتیجه رسیدن پرونده را از وکیل سوال کنید تا برنامه ریزی مالی بهتری داشته باشید.
 3. روند فعالیت آنلاین وکیل را پیش از عقد قرارداد سوال کنید تا با شرایط خودتان سازگار باشد.
 4. سعی کنید همیشه وکیلی را انتخاب کنید که دلسوزانه به پرونده شما رسیدگی می کند.
 5. اگر در شهرستان شما وکیل خبره ای وجود ندارد از وکیل آنلاین کلانشهرها کمک بگیرید تا شانس پیروزی پرونده شما بیشتر باشد.

نتیجه گیری

 در سال های اخیر با توجه به ویروس کوید ۱۹، شرایط ملاقات حضوری بسیار دشوار و محدود شده است و پلتفرم های آنلاین کمک گرفته تا پرونده های حقوقی جریان اصلی خود را حفظ کنند و با توجه به اینکه در زمان و هزینه نیز صرفه جویی صورت می گیرد بسیار مورد توجه افراد قرار گرفته است.

اینطور که ارزیابی ها نشان می دهد به طور کلی هزینه وکیل آنلاین به نسبت وکیل حضوری مقرون به صرفه تر است و شما زمان بیشتری می توانید برای وکیل در نظر بگیرید.

یک رویکرد مهم دیگر که باید به آن توجه کنید این است که معمولاً در بسیاری از پرونده های حقوقی نیاز به تجدید نظر خواهد بود و باید اطلاعات لازم به درستی ارائه شده باشد و شرایط به دقت ارزیابی شود.

سلب مسئولیت مطالب حقوقی

مقالات مربوط به بخش حقوقی، برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. ادامه مطالعه

لینک های کوتاه مقاله:

۱da.ir

yun.ir

b2n.ir 

وکیل آنلاین چت رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *