وکیل فعال حقوق بشر را در این مقاله از اریکه دادبان بررسی میکنیم. در مقاله قبلی مشاوره حقوقی صدای وکیل را بررسی کردیم که پیشنهاد میدیم حتما مطالعه بفرمایید 🙂

از نظر وکیل فعال حقوق بشر در پروسه حقوق بشر به خصوص طلاق توافقی یکی از موضوعات مهم گواهی عدم امکان سازش است. این گواهی از سوی دادگاه خانواده صادر می شود. زوجین وظیفه دارند این گواهی را نهایتاً ظرف سه ماه پس از ابلاغ رای قطعی به دفترخانه ارائه دهند. دقت شود که اگ ر ظرف سه ماه این اتفاق صورت نگیرد، گواهی از اعتبار خواهد افتاد. با از اعتبار افتادن این گواهی شاهد از اعتبار افتادن همه توافق ها خواهیم بود و نیاز است که برای اجرای پروسه طلاق توافقی، همه درخواست ها مجدداً صورت بگیرد.

مهمترین مسائل حقوق بشر از نظر وکیل

برای مسائل حقوق بشر به خصوص طلاق توافقی یک سری مراحل مطرح است که با هم مورد بررسی قرار می دهیم:

 1. مرحله اول: در ابتدا زوجین می بایست درخواست طلاق توافقی به دادگاه اعلام نمایند و دادگاه موضوع را به مرکز مشاوره خانواده ارجاع می دهد. البته این امکان نیز وجود دارد که طرفین خود به مراکز مشاوره خانواده مراجعه داشته باشند. مراکز مشاوره سعی می کنند تا سازش را برقرار نمایند اما فرض ما در این مقاله بر این است که زوجین تصمیم خود را برای طلاق گرفته اند و در این صورت مشاوره خانواده موارد توافق را مشخص کرده و به دادگاه ارائه می کند تا تعیین و تکلیف صورت بگیرد.
 2. مرحله دوم: دادگاه خانواده در ابتدا موارد توافق را مورد بررسی قرار می دهد و باز هم سعی به سازش بین زوجین صورت می گیرد. در صورتی که سازش محقق نشود، دادگاه تصمیم می گیرد تا گواهی عدم امکان سازش را ارائه نماید.
 3. مرحله سوم: در مرحله سوم نیاز به مراجعه دفتر رسمی ازدواج و طلاق است.
 4. مرحله چهارم: نیاز است که در ابتدا گواهی عدم امکان سازش قطعی شود و سپس به دفترخانه رسمی طلاق ارسال شود.
 5. مرحله پنجم: زوجین نهایتاً سه ماه زمان برای تسلیم گواهی عدم سازش به دفترخانه دارند.
 6. مرحله ششم: در نهایت نیز صیغه طلاق جاری می شود!

وکیل فعال در زمینه طلاق

شاید فکر کنید چون طلاق به صورت توافقی صورت می گیرد پس نیازی به وکیل نیست اما در همه پروسه های قانونی حضور وکیل کاربلد و زبده سبب می شود که هیچ چیز از قلم نیفتد و حقی ضایع نشود.

وقتی از وکیل دادگستری برای امر طلاق توافقی استفاده می شود، اخذ رای دادگاه در زمان کمتری صورت می گیرد. توافقنامه ای بین وکلا تنظیم می شود و دادگاه بر اساس همان توافق نامه سعی به اعلام رای دارد. به طوری که هر یک از زوجه در حق و حقوق خود آگاهی کامل دارند.

وکیل فعال حقوق بشر

وجود وکیل کاربرد، نیاز به حضور زوجین در دادگاه و جلسات مشاوره را به حداقل رسانده و حتی در برخی از مواقع در دفتر طلاق و در زمان اجرای صیغه طلاق باز هم نیازی به حضور زوجه نخواهد بود.

بگذارید برای شما یک مثال بزنیم، پروسه طلاق توافقی اگر به واسطه وکیل خانواده صورت بگیرد در یک دوره ۱۰ نهایت ۳۰ روز به نتیجه خواهد رسید این در حالی است که این مراحل اگر توسط اشخاص عادی باشد گاه بیش از ۳ ماه زمان نیاز است.

یکی  از سوالاتی که بارها پرسیده می شود اینکه: آیا شرایط طلاق توافقی زمانی که زن باردار است وجود دارد؟

بر اساس ماده ۱۱۴۶ قانون مدنی، ممنوعیتی برای طلاق توافقی یک زن باردار وجود ندارد اما آنچه که مهم است زمان عده زن تا زمان وضع حمل بوده به این معنی که زن تا به دنیا آوردن فرزند خود نمی تواند ازدواج دیگری داشته باشد. نفقه زن در این دوره بر عهده مرد است. موضوعی که وکیل دادگستری برای شما حق می کند، نفقه دوران بارداری است.

شاید برای شما سوال باشد که داشتن یک وکیل به صورت ۲۴ ساعته قرار است چه امتیازی برای یک شخص داشته باشد. بنابراین سعی کرده ایم در این زمینه به زبانی ساده برای شما توضیح دهیم که موضوع از چه قرار است.

نوبت گیری از وکیل

روال نوبت گیری از وکیل به صورت حضوری که برای همه افراد آشکار است. شما با منشی وکیل ارتباط گرفته و به شما تاریخ برای ملاقات حضوری داده می شود اما سوال اینجاست که اگر شخص در یک روز تعطیل و یا در ساعت غیر کاری و غیر اداری سوالی داشته باشد و یا درگیر مشکلی شده باشد چه باید کند؟ او باید صبر کند تا نوبتش برسد و وکیل را به صورت حضوری ملاقات کند؟

بنابراین یکی از مزایای مهمی که برای وکیل آنلاین شبانه روزی در نظر گرفته می شود این است که او می تواند به سادگی همیشه و همه جا با شما همراه باشد و مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار دهد. بنابراین ارتباط نامحدود با وکیل برای شما میسر می شود و این موضوع یکی از مهمترین مزایای وکیل های ۲۴ ساعته محسوب می شود.

اما مزیت وکیل ۲۴ ساعته آنلاین تنها به این مورد ختم نمی شود! حقیقت امر این است که یک وکیل می تواند با تغییرات قانون مسیر پرونده شما را تغییر داده و به سمت درستی بکشاند. یعنی او می تواند شرایطی فراهم سازد تا به صورت کاملاً دقیق و اصولی بتوانید پرونده حقوقی خود را در پیش بگیرید.

تنظیم مدارک برای طلاق توافقی

تنظیم مدارک از موارد بسیار مهمی است که نیاز زوجین به وکیل دادگستری را بیشتر می کند!

 • مدارک مورد نیاز برای طلاق توافقی از قرار زیر است:
 • نیاز به اصل عقدنامه بوده و در صورت مفقود بودن، رونوشت آن باید ارائه شود.
 • اصل شناسنامه زن و مرد
 • کپی کارت ملی هر دو شخص
 • اگر حق طلاق با زن باشد نیاز به وکالت نامه محضری طلاق است.
 • توافق نامه ای که نشان دهد توافقات مربوط به مهریه و حضانت به چه صورت است. ( نیاز مبرم به وکیل دادگستری برای پایمال نشدن حق هر یک از زوجین)
 • گواهی عدم بارداری زوجه که می بایست از سوی پزشکی قانونی و یا مراکز پزشکی معتبر صادر شود.
 • در صورتی که طلاق توافقی در دوران عقد و نامزدی صورت گرفته باشد نیاز به گواهی بکارت از پزشکی قانونی خواهد بود.

شرایط نگهداری از فرزند پس از طلاق

در صورتی که بین زوجین در خصوص نگهداری از فرزند توافقی صورت گرفته باشد که اجرا می شود در غیر این صورت دادگاه بر اساس قانون عمل می کند.

قانون در این راستا در ماده ۱۱۶۸ و ۱۱۶۹ آورده است که مادر می بایست تا ۷ سالگی از فرزند نگهداری نماید و پس از این سن، حضانت با پدر است. در صورتی که مصلحت کودک پس از ۷ سالگی چیز دیگری باشد دادگاه مجدداً تصمیم می گیرد.

نیاز است که توافق بر سر نحوه پرداخت مهریه صورت بگیرد و در این صورت وکیل کمک می کند که هم پرداخت مهریه برای مرد آسان باشد و هم زن از دریافت مهریه احساس خشنودی نماید.

مثلاً اگر لیست اموال جهیزیه مکتوب نشده بود نیاز است که توافق بر سر اموال نیز صورت بگیرد و همه اموال می بایست از نظر مالکیت مشخص شود. مثلاً اگر تصمیم به اجرای نصف اموال بین زن و مرد باشد باید موافقت هر دو شخص مکتوب و مشخص باشد. در صورتی که زوجه تمایل به دریافت کل جهیزیه دارد می بایست این موضوع با موافقت مرد همراه باشد برای همه این موارد وکیل می تواند کارگشا باشد و به هر صورت موقعیت خرید اموال قابل قبول خواهد بود.

حتی نیاز به توافق بر سر مخارج طلاق و جلسات مشاوره خواهد بود و در این زمینه هر یک از زوج یا زوجه باید دقت زیادی داشته باشند. بررسی ها اینطور نشان می دهد که هزینه ثبت در دفاتر الکترونیکی نیز می بایست منظور شود.

انتخاب یک وکیل دادگستری خوب سبب می شود تا همه چیز طبق برنامه، بدون دردسر و با رعایت اصول مشخصی صورت بگیرد. البته که برنامه ریزی های لازم در این زمینه مورد قبول واقع شده و در نهایت اثر بخش است.

بررسی انواع مهریه در حقوق بشر

وکیل فعال حقوق بشر

از زمانی که عقد منعقد می شود، زن مالک مهریه است. موضوعی که بارها شنیده شده اینکه طلاق توافقی به معنی بخشیدن مهریه است! خیر لزوما! چنین چیزی نیست! در واقع این زوجین هستند که در مورد مهریه تصمیم گرفته و به توافق می رسند و در نهایت نهایت طلاق توافقی جاری می شود. مهریه انواع و اقسام دارد که با هم بررسی می کنیم:

 • مهر المسمی: در صورتی که در زمان ازدواج، تعیین مهریه برای زن شده باشد در این لیست قرار می گیرد.
 • مهر المتعه: در صورتی که در زمان عقد مهریه زن تعیین نشده باشد و شرایط به این صورت باشد که پس از عقد اما پیش از نزدیکی، زن و مرد از هم جدا شوند و طلاق جاری شود، مهریه بر اساس وضعیت مالی شوهر تعیین می شود.
 • مهریه طلاق توافقی: در صورتی که مهریه در زمان ازدواج مشخص شود و و زن و مرد نزدیکی داشته باشند زن می تواند همه مهریه را دریافت کند و در صورتی که نزدیکی صورت نگرفته باشد به زن نصف مهریه تعلق می گیرد. در این بخش همه چیز توافقی است.

یکی از موضوعاتی که بسیاری از بانوان در زمان طلاق توافقی نگران آن هستند، وضعیت نفقه در زمان طلاق توافقی است و وکیل دادگستری در این زمینه چنین می گوید:

در طلاق توافقی همه چیز مبنای توافق دارد به این معنی که اگر زن و مرد در زمان طلاق توافقی تصمیم به نفقه داشته باشند، زن مستحق نفقه است و در صورتی که هیچ تصمیمی در خصوص نفقه از سوی زن و مرد وجود نداشته باشد، در طلاق توافقی به زن نفقه تعلق نمی گیرد!

منظور ما از الزام این نیست که شما برای طلاق توافقی طبق قانون نیاز به وکیل دارید! شما می توانید خود همه پروسه های طلاق را طی کنید اما وقتی از وکیل استفاده می کنید نگرانی از بابت صدور گواهی عدم امکان سازش نخواهید داشت و در این زمینه پروسه کار شما سریع تر دنبال می شود. گاه تنظیم درست حق و حقوق هر یک از طرفین، نیاز به بررسی دقیق تر دارد و باید جزییات بیشتری در نظر گرفته شود، مثلاً در بحث نفقه فرزندان بسیار مهم است که وکیل در جریان همه موارد نفقه قرار بگیرد. موضوعی که در خصوص طلاق توافقی مدنظر است اینکه پروسه طلاق باید در مسیری دنبال شود که هر دو شخص یعنی و زن و شوهر از طلاق راضی باشند.

ارتباط با وکیل حقوق بشر

حال سوال اینجاست که چطور باید با وکیل ارتباط گرفت. خوشبختانه راه های ارتباطی با وکیل بسیار گسترده هستند به این ترتیب که شما به واسطه تماس تلفنی و یا واتساپ و همینطور سایر پلتفرم های اینترنتی می توانید با وکیل ارتباط بگیرید او به محض دیدن پیام شما سعی می کند بهترین پاسخ را ارائه دهد. البته که ارتباط به وکیل تلفنی در نیمه شب و یا در زمان های خاص نیاز به هماهنگی با او دارد اما روال کار از سوی خود وکیل به شما اعلام می شود و هیچ مشکلی در این راستا نخواهید داشت. از یاد نبرید که به طور کلی وکیل تلفنی در اغلب زمان ها تلاش خود را می کند تا بتواند در دسترس باشد و پل های ارتباطی نیز طبق هماهنگی با کاربران در نظر گرفته می شود. از یاد نبرید که وکیل آنلاین می تواند مسیر درستی برای ارتباط با موکل خود ایجاد کند حتی اگر از نظر موقعیت جغرافیایی از هم دور باشند.

مثلا شما مدارک خود را از طریق واتساپ به وکیل ارائه می دهید، بررسی های اولیه روی مدارک شما صورت می گیرد و سپس به شما اعلام می شود که چه روشی را در پیش بگیرید. همینطور می توانید از امکانات صوتی و مکالمه های تصویری نیز استفاده کنید تا بهترین شرایط برای شما ایجاد شود. یک نکته مهم و اساسی که شاید بهتر باشد مدنظر قرار دهید این است که به طور کلی وکیل به واسطه واتساپ تلاش خود را می کند تا بتواند بهترین نتایج را فراهم سازد. پس سعی کنید بدانید که چطور می بایست با او ارتباط بگیرید.

وکیلان در هر زمینه ای مشاوره های لازم را ارائه می دهند اما برای هر پرونده تخصصی نیاز به وکیل مخصوص خواهد بود و این موضوع بسیار حائز اهمیت است.

 هزینه مشاوره آنلاین

از آنجایی که سوال در خصوص هزینه مشاوره های انلاین متفاوت است در جدول زیر توضیحاتی در این راستا ارائه کرده ایم تا بتوانید بهترین موقعیت را در نظر بگیرید.

مشاوره در طول روز اگر مشاوره در طول روز و در وقت اداری صورت بگیرد هزینه ها طبق شرایط حضوری محاسبه می شود و نباید هزینه بیشتری از موکل دریافت شود.
مشاوره در طول شب از آنجایی که وکیل ۲۴ ساعته شبها نیز در اختیار شما قرار می گیرد هزینه مشاوره در شب کمی بیشتر از روز بوده و این موضوع کاملاً منطقی است.
مشاوره در روزهای تعطیل رسمی روزهای تعطیل رسمی معمولاً شرایط ملاقات حضوری با هیچ وکیلی را نخواهید داشت اما با وکیل آنلاین می توانید حتی در روزهای تعطیل نیز ارتباط بگیرید و مشکل خود را با او در میان بگذارید او مشاوره های لازم را در اختیار شما قرار می دهد. هزینه برای این روزها معمولاً بر اساس سطح مشکل تعیین می شود.
مشاوره های تمام وقت گاه شخص پرونده پیچیده ای دارد و زمان او برای بررسی پرونده کم است در این حالت او باید از مشاوره های تمام وقت استفاده کند و هزینه نیز دو برابر خواهد بود.
طرح های ویژه یک سری طرح های ویژه از سوی وکیلان در نظر گرفته می شود که کمک می کند با هزینه های ارزانتر بتوانید به مشاوره خوبی دست یابید.

سلب مسئولیت مطالب حقوقی

مقالات مربوط به بخش حقوقی، برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. ادامه مطالعه

وکیل آنلاین چت رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *