وکیل حقوقی کیفری را در این مقاله از اریکه دادبان بررسی میکنیم. در مقاله قبلی شرایط وکیل حقوقی کارفرما را بررسی کردیم که پیشنهاد میکنیم حتما مطالعه بفرمایید 🙂

پرونده های کیفری امروزه در جوامع مختلف افراد زیادی را درگیر کرده اند. در این مقاله در مورد مفهوم وکیل حقوقی کیفری توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

وظایف وکیل حقوقی کیفری متفاوت است

پرونده های کیفری امروزه در جوامع مختلف افراد زیادی را درگیر کرده اند.

در این مقاله در مورد مفهوم وکیل حقوقی کیفری توضیحاتی ارائه خواهیم داد.

انواع وکیل در نقش ها و وظایف خود تفاوت هایی با هم دارند که هر کدام از آن ها با یک نام و اصطلاح شناخته می شوند.

برای مثال وکیل قوه قضاییه با وکیل پایه یک دادگستری در بسیاری موارد تفاوت هایی دارند.

از طرفی وظایف وکیل حقوقی با وکیل کیفری متفاوت است.

در نظر داشته باشید که این وکلا علاوه بر دروس آکادمیک باید مطالعات آزاد در مورد رشته تخصصی نیز داشته باشند.

برای مثال وکیلی که در امر تجارت فعالیت می کند، باید به این مطالعات علاقمند باشد.

وکیل اداره کار نیز به همین صورت است.

بخشنامه و آیین نامه های این موارد ممکن است مدتی یک بار به روز شوند، وکلای این حیطه باید با دقت تمام این موارد را مطالعه نمایند.

هر پرونده در محاکم قضایی با توجه به نوع دعوی دسته بندی می شود.

با توجه به هر پرونده و شرایط آن باید دعوی تنظیم گردد.

در نظر داشته باشید که هر دعوی باید بتواند موضوع اصلی را مطرح نماید.

در این صورت مشاوره از یک وکیل توانمند بسیار کارساز است.

اگر به دنبال یک وکیل حرفه ای هستید، باید با توجه به رزومه کاری یک وکیل به او مراجعه نمایید.

در نتیجه برای هر حیطه ای که مد نظر شما است بررسی و پرس و جو های لازم را انجام دهید.

پرونده های کیفری را در دنیای حقوق و وکالت یکی از سخت‌ترین موارد به شمار می آورند.

به همین دلیل برای گرفتن یک وکیل کیفری باید موارد زیادی را مد نظر قرار دهید.

اصولا پرونده های کیفری با جان، مال و حتی آبروی افراد سروکار دارند.

به همین دلیل اهمال یا کم کاری یک وکیل می تواند ضربه بسیاری به موکل وارد کند.

برخی اوقات تبعات پرونده های کیفری بر روی زندگی آینده افراد نیز وجود دارد.

به همین دلیل وکیل نقش بسیار مهمی دارد.

وظایف وکیل حقوقی کیفری

ویژگی های وکیل حقوقی کیفری

وکیل حقوقی که برای پرونده های کیفری انتخاب می کنید، باید دارای ویژگی هایی باشد که توانایی انجام پرونده را داشته باشد.

از جمله این موارد می توان به نکات زیر اشاره کرد:

 • نخستین موضوعی که به صورت آکادمیک مطرح است، اینکه وکیل حقوقی کیفری باید دارای تحصیلات در رشته حقوق کیفری و جرم شناسی باشد. این مورد در تحصیلات تکمیلی امکان‌پذیر است. در نظر داشته باشید که یک وکیل با این تحصیلات به احتمال بسیار قوی تسلط بیشتری بر روی پرونده های جنایی و کیفری خواهد داشت.
 • بهتر است وکیل کیفری که انتخاب می کنید تجربه انجام پرونده های حقوقی را داشته باشد. این مورد می تواند در دوره کارآموزی وکیل یا دوره وکالت او باشد. مسلما این وکلا با روند پرونده های کیفری آشنایی بیشتری دارند و شما نتیجه بهتری خواهید گرفت. در نتیجه دقت کنید که صرف وکیل بودن فرد کافی نیست و توانمندی وکیل نیز باید مد نظر قرار  بگیرد.
 • یکی دیگر از ویژگی های مهم یک وکیل این است که آیا او از نظر روحی و جسمی توانایی دفاع از موکل خود را دارد؟ در برخی از پرونده های کیفری، یک وکیل جنایی باید توانایی جسمی بالایی برای دنبال کردن پرونده را داشته باشد. برخی از پرونده های با پیگیری های مداوم به نتیجه خواهند رسید. تسلط بر امور کیفری تنها شاخصه برای انجام پرونده های حقوقی کیفری نیست.

یک وکیل حقوقی کیفری باید با روند دادگاه ها آشنا باشد

علاوه بر اینکه یک وکیل کیفری باید از مسائل حقوقی آگاهی کافی داشته باشد، باید در زمینه فقهی نیز دارای اطلاعات زیادی باشد.

اطلاع داشتن از مسائل فقهی از این نظر حائز اهمیت است که بسیاری از جرایم کیفری مانند سرقت، زنا، قصاص، فساد فی الارض و … در دین اسلام وجود دارند.

برای تمامی این جرایم از نظر فقهی مجازات مشخص شده است.

 • یک وکیل کیفری توانمند باید با روند کاری دادگاه و دادسرا ها آشنایی کامل داشته باشد. این مورد در تسریع روند پرونده کمک بسیاری خواهد کرد. برخی اوقات ممکن است به علت عدم اطلاع وکیل از این مراحل قانونی پرونده به ضرر موکل تمام شود. در نتیجه این مورد را می توانید از وکیل خود سؤال کنید. در یک جلسه صحبت با وکیل می توانید تا حد زیادی به توانمندی فرد پی ببرید. البته در نظر داشته باشید که نباید وکیل را با پرونده های مشابه امتحان کنید. در برخی پرونده ها چندین و چند نظر متفاوت وجود دارد.
 • توانایی نگارش یکی از مواردی است که بسیاری از افراد آن را نادیده می گیرند. یک وکیل خوب باید به نگارش متون حقوقی و تنظیم شکایت نامه ها تسلط کافی داشته باشد. در تنظیم شکایت نامه باید تمامی نکات به صورت موجز و البته دقیق و جامع قید شود. در نظر داشته باشید که پرونده های کیفری اصولا از حساسیت بسیار بالایی نسبت به سایر پرونده ها برخوردار هستند. به همین دلیل باید در انتخاب یک وکیل کیفری توانمند و حرفه ای نیز دقت کافی داشت.

یکی دیگر از مواردی که یک وکیل کیفری توانمند باید در مورد آن اطلاعات کافی داشته باشد، مسائل مربوط به پزشکی قانونی است. اطلاع داشتن از قوانین و مسائل پزشکی قانونی از این نظر حائز اهمیت است که بیشتر جرم های انجام شده در این زمینه نیاز به بررسی پزشکی دارند.

انواع جرم را بشناسید

شاید با خود فکر کنید که در قانون چه چیزی به عنوان جرم تعریف می شود. در ماده ۲ قانون مجازات اسلامی که در سال ۱۳۹۲ به تصویب رسیده است، گفته می شود که: ” هر رفتاری اعم از فعل یا ترک فعل که در قانون برای آن مجازات تعیین شده است، جرم محسوب می شود.” این تعریف هم شامل مسائل و موارد حقوقی است که ممکن است منجر به انجام جرم شود و هم شامل امورات فقهی می باشد. از جمله جرایمی که افراد برای آن به وکلای کیفری مراجعه می نمایند می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. جنایات علیه مردم: این یک نمونه از جرم هایی است که محاکم قانونی در مورد آن بسیار سختگیرانه عمل می کنند. از جمله جنایات علیه مردم می توان به موارد زیر اشاره کرد:
 2. سوء استفاده جسمی یا جنسی از کودک
 3. قتل
 4. حمله و سوء قصد به افراد
 5. سوء استفاده از روابط زناشویی
 6. سرقت و دزدی
 7. روابط نامشروع
 8. جرم های مربوط به مواد مخدر: یکی از مهمترین جنایات و جرم هایی که در کشور و البته سراسر دنیا انجام می گیرد، جنایات مربوط به مواد مخدر است.

محاکم قانونی در ایران برای این جرایم مجازات های سنگینی در نظر گرفته اند. این مجازات شامل افرادی می شود که هم در قاچاق مواد مخدر فعالیت دارند و هم در توزیع آن. پرونده های مواد مخدر امروزه متأسفانه در کشور بسیار افزایش یافته اند. بسیاری از این پرونده ها در حال پیگیری هستند و طبق تقسیم بندی های مراجع مربوطه رسیدگی می شوند.

انواع جرم را بشناسید

جرایم و فساد اقتصادی

 • جرایم سازمان یافته از دیگر مواردی هستند که اصولا توسط رسانه های اجتماعی نیز نمایش داده می شوند. همانطور که از نام این جرم ها پیدا است، قربانیان این جرایم افرادی هستند که به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این افراد در ارتباط هستند. اصولا این جرایم بر روی کسب و کار های مختلف نیز تاثیر دارند. تاثیر مستقیم جرایم سازمان یافته روی نهاد های دولتی و مصرف کنندگان است.
 • جرایم اقتصادی از دیگر مواردی هستند که در سال های اخیر شاهد افزایش آن ها بوده ایم. جرایم اقتصادی می تواند شامل جعل اسناد و اوراق برای دریافت تسهیلات، تقلب و مشارکت در تقلب، اخذ کارت اعتباری مالیاتی و مواردی از این قبیل شود. برخی از جرایم اقتصادی کلان در زمینه های مختلف به عنوان فساد اقتصادی شناخته می شوند. از جمله مواردی که می توان به عنوان فساد اقتصادی به آن اشاره کرد، اختلاس از بیت المال است. این جرایم ممکن است حتی به قصاص فرد مجرم منجر شود.

فساد عمومی که یک از انواع جرایمی است که در بین مقامات رسمی اتفاق می افتد. این جرایم نیاز به تحقیقات و بررسی های بسیار زیادی دارد که بتوان اتهام فرد را به اثبات رساند. در نظر داشته باشید که در این روند دادستان اتهام مورد شک را به فرد تحمیل می کند تا بر روی پرونده بررسی هایی انجام شود. این فساد ممکن است اصولا بین افسران پلیس و مقامات قضایی رخ دهد.

عقد وکالت میان وکیل حقوقی کیفری و موکل

این ها از جمله مواردی هستند که یک وکیل حقوقی کیفری ممکن است با آن ها روبرو شود.

در این حالت مهارت، تخصص، توانمندی، به روز بودن و به موقع بودن از جمله مواردی است که یک وکیل کیفری باید آن را دارا باشد.

پس از توافق اولیه میان وکیل و موکل باید یک قرارداد رسمی بین طرفین منعقد شود.

قانون مدنی دارای عقود معینی است که البته توافق بین وکیل و موکل در این دسته بندی پذیرفته نیست.

در نظر داشته باشید که وکالت نامه بین وکیل و موکل را از عقود نامعین می شناسند که وکیل در آن علاوه بر وظایف و الزامات قراردادی، باید الزامات قانونی را نیز قبول کند.

در نتیجه این عقد را از عقود معین موضوع ۱۰ قانون مدنی به شمار می آورند.

این عقد باید دارای مشخصات زیر باشد:

 • این عقد را همانطور که گفته شد از عقود نامعین و البته تشریفاتی است که نیاز است به صورت کتبی تنظیم شود. اما این عقد باید به صورت رسمی نیز ثبت گردد. در نتیجه، این وکالت نامه ها در دفاتر اسناد رسمی با حضور وکیل و موکل تنظیم می شوند.
 • وکالت نامه اصولا از عقود معاوضی است. عقود معاوضی برای طرفین تعهد ایجاد می نمایند. وکیل با دریافت حق‌الزحمه خود متعهد می شود که وظایف و تکالیف خود را مطابق با مفاد وکالت نامه انجام دهد.

وکالت نامه از عقود شخصی است

 • از طرفی می توان گفت که وکالت از جمله عقود شخصی و به اصطلاح قائم به شخصیت طرفین است. در این عقود موکل با توجه به توانمندی و البته حسن شهرت وکیل به او مراجعه می نماید. در نتیجه می تواند وکیل خود را هر زمان که بخواهد عزل کند. البته این موارد در سند وکالت نامه ذکر می گردد. البته وکیل نیز می تواند پرونده موکل را قبول نماید یا خیر. این موضوع کاملا فردی است.  در نظر داشته باشید این قانون در برخی کشور ها متفاوت است. برای مثال در کشور یونان هر موکلی که به وکیل رجوع نماید، وکیل به‌ناچار و به اکراه نیز باید وکالت را قبول نماید. از طرفی در موارد بسیار کم و استثنایی وکیل می تواند از وکالت استعفا دهد.
 • وکالت از مشاغل آزاد محسوب می شود که مشمول قانون مدنی است. در نتیجه باید این موارد را در این شغل در نظر داشت که در پاره ای موارد می توانند آزادانه عمل کنند و در برخی مسائل مطابق با قانون.
 • وکیل دادگستری با توجه به ماده ۱۰ قانون مدنی احکام خاصی دارد و قانون و مقررات آن در این ماده قانونی درج شده است. می توان گفت احکام مربوط به وکالت دادگستری و البته سایر قرارداد هایی که بین طرفین منعقد می شود، در ماده ۱۰ قانون مدنی ذکر شده است. در این ماده قانونی ذکر شده است که: “قرارداد های خصوصی نسبت به کسانی که آن را منعقد نموده اند، در صورتی که مخالف صریح قانون نباشد نافذ است.”

عقد وکالت میان وکیل حقوقی کیفری و موکل

شرایط دعاوی کیفری و مدنی

در حالت کلی می توان گفت که انتخاب وکیل حقوقی کیفری توانمند بسیار حائز اهمیت است.

یکی از دلایل بسیار مهم این مورد را می توان این دانست که وکیل کیفری در واقع علاوه بر جان و مال از آبروی موکل خود دفاع می کند.

در این پرونده ها در اولین گام، وکیل باید بررسی های لازم را انجام دهد که آیا جرمی رخ داده است یا خیر؟

البته باید در نظر داشت که موکل باید با وکیل خود کاملا صادقانه و روراست رفتار کند.

زیرا پنهان کاری ممکن است در روند پرونده اختلال ایجاد کند.

بسیاری از دعاوی کیفری با جان افراد سروکار دارند، ممکن است بی دقتی یا اهمال کاری باعث اتفاقی غیرقابل جبران شود.

این موضوع کاملا بر خلاف دعاوی مدنی است که اصولا مالی هستند.

می توان گفت وکالت کیفری یک امر کاملا تاکتیکی و حرفه ای است که وکیل باید به تمام جوانب آن تسلط داشته باشد.

شاید بتوان بسیاری از دعاوی حقوقی و یا مدنی را بدون حضور وکیل انجام داد، اما در مورد دعاوی کیفری قضیه متفاوت است.

در دعاوی کیفری کمی تعلل می تواند باعث خسارت های جبران ناپذیر شود.

در نتیجه در هر پرونده کیفری حضور یک وکیل کیفری امری ضروری است.

سلب مسئولیت مطالب حقوقی

مقالات مربوط به بخش حقوقی، برای آموزش و افزایش اطلاعات کاربران فارسی‌زبان گردآوری شده‌اند و صرفا جنبه اطلاع‌رسانی دارند. ادامه مطالعه

 

وکیل آنلاین چت رایگان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *